İtalya ve Kanada Başbakanları İsrail-Filistin çatışmasının genişlemesini önlemek için kararlılık gösterdi

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ve Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun, İsrail-Filistin çatışmasının genişlemesini önleme konusundaki ortak kararlılıklarını teyit ettikleri bildirildi.

İtalya Başbakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Meloni ve Trudeau’nun samimi bir telefon görüşmesi gerçekleştirdikleri belirtilerek, “İki başbakan, Gazze’deki son gelişmelere ilişkin derinlemesine görüş alışverişinde bulunarak, çatışmanın genişlemesini önlemek için ortak kararlılıklarını teyit ettiler. Ayrıca, rehinelerin bir an önce serbest bırakılması ve Gazze’deki sivilleri desteklemek amacıyla insani aralar verilmesi konusundaki kararlıklarını yinelediler.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, iki liderin, gelecek haftalarda krizin gelişimiyle alakalı koordinasyon halinde olmalarının önemini vurguladığı kaydedildi.

İsrail’in Gazze’ye saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail’in “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik” devam eden ihlallerine karşılık verme gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrailli yetkililer, Gazze’den düzenlenen saldırılarda 315’i asker 1400’den fazla İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin yaralandığını duyurdu.

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, Gazze’de el-Kassam Tugayları’nın elinde 240 İsrailli esir olduğunu belirtti.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail saldırılarında 3 bin 542’si çocuk, 2 bin 187’si kadın olmak üzere 8 bin 525 Filistinlinin öldürüldüğünü, 21 bin 643 kişinin yaralandığını bildirdi.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında ise 124 Filistinli öldü, yaklaşık 2 bin Filistinli yaralandı.

İsrail bombardımanında Gazze’de 35, Lübnan’da 1 gazeteci yaşamını yitirdi.

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’nde yoğun saldırıları nedeniyle bölgedeki sabit hat, cep telefonu ve internet iletişim hizmetleri durma noktasına geldi.

İsrail ordusu, 26 Ekim’de karadan sınırlı operasyonları genişletmeye başlayıp hava saldırının dozunu daha da artırdı.

Gazze’de binlerce yaralı ile sivilin bulunduğu en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi de İsrail ordusu tarafından hedef gösterildi.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda şu ana kadar 48 Hizbullah mensubu ile 4 İsrail askeri öldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x