FED Başkanı Temkinli: Altın Yatırımcıları Bu Seviyeleri İzliyor!

FED Başkanı Jerome Powell’ın enflasyondaki iyileşme konusundaki temkinli duruşu, daha gevşek para politikası için durumu güçlendirerek altın fiyatlarını destekliyor. Powell’ın uzun süreli yüksek faizlerin ekonomik büyümeyi engellediği uyarısının ardından 10 yıllık Hazine tahvili getirisi 2 baz puan düşerek %4,275’e geriledi. Dünya Altın Konseyi, Avrupa ve Asya’da listelenen fonlardaki varlıkların arttığını ve Haziran ayında küresel altın ETF girişlerini artırdığını bildirdi.

Fed Başkanı’nın ihtiyatlı tutumu ve piyasa beklentileri

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın fiyatları Çarşamba günü yukarı yönlü hareket ederek 50 günlük hareketli ortalama olan 2.343,27 dolarda güçlü bir destek buldu. Piyasanın bir sonraki mücadelesi, yeni alıcıları ve taze sermayeyi çekmek için geçen haftanın en yüksek seviyesi olan 2.392,97 doları aşmak olacak. Fed Başkanı Jerome Powell’ın son açıklamaları faiz indirimine yönelik görüşleri destekledi. Powell, temkinli bir yaklaşımı sürdürürken, enflasyon verilerindeki iyileşmeyi kabul etti ve daha gevşek para politikası argümanını “daha iyi verilerin güçlendireceğini” belirtti. Bu duruş altın fiyatlarına destek sağladı.

CME Group’un FedWatch Aracına göre, yatırımcılar şu anda Eylül ayında faiz indirimi olasılığını %73 olarak fiyatlıyor. Ayrıca, Aralık ayına kadar bir indirim daha bekleniyor. Altının getiri sağlamayan yapısı, düşük faiz ortamında onu daha cazip hale getiriyor. Powell’ın uzun süreli yüksek faiz oranlarının ekonomik büyüme üzerindeki potansiyel olumsuz etkisine ilişkin uyarısının ardından Çarşamba günü ABD Hazine tahvil getirileri hafifçe geriledi. 10 yıllık Hazine tahvilinin getirisi 2 baz puanlık düşüşle %4,275’e gerilerken, 2 yıllık Hazine tahvilinin getirisi %4,618’de sabit kaldı.

Yaklaşan ekonomik veriler ve ETF girişleri

Yatırımcılar Perşembe günü açıklanacak olan Haziran ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Cuma günü açıklanacak olan Üretici Fiyat Endeksi gibi önemli ekonomik verileri merakla bekliyor. TÜFE verilerine göre manşet fiyatların aylık bazda %0,1 ve çekirdek fiyatların %0,2 artması, yıllık artışların ise sırasıyla %3,1 ve %3,4 olması bekleniyor.

Dünya Altın Konseyi, küresel fiziki destekli altın borsa yatırım fonlarının, Avrupa ve Asya’da listelenen fonlardaki varlıklara yapılan ilavelerin etkisiyle Haziran ayında üst üste ikinci kez giriş yaşadığını bildirdi.

Altın piyasası görünümü ve teknik analiz

Piyasa analisti James Hyerczyk, altın piyasanın genel görünümüne bakıyor ve teknik resmini değerlendiriyor. Altın için kısa vadeli görünüm yükseliş yönünde. Fed’in faiz indirimlerine doğru potansiyel bir kayma sinyali vermesi ve devam eden ekonomik belirsizliklerle birlikte, altının güvenli liman varlığı olarak cazibesinin güçlenmesi muhtemel. Ancak piyasa, Fed’in karar alma sürecini ve dolayısıyla yakın vadede altın fiyatlarını etkileyebilecek olan yaklaşan TÜFE verilerini yakından izliyor olacak.

Destek ve direnç seviyeleri

Altın, kilit destek görevi gören 50 günlük hareketli ortalama olan 2.343,29 doların üzerindeki konumunu koruyor. Bu seviyenin art arda altı işlem seansı boyunca korunması alıcıların varlığına işaret ediyor.

Kopuş potansiyeli

Piyasa geçen haftanın en yüksek seviyesi olan 2.392,97 dolarda dirençle karşılaşıyor. Bu seviyenin üzerine çıkılması 2.450,13 dolara doğru bir yükselişi tetikleyebilir. Böyle bir hareketin önemli haber olaylarından kaynaklanması muhtemel.

Altın fiyatları günlük grafik

Aşağı yönlü senaryo

Eğer altın 50 günlük hareketli ortalamanın altına düşerse, bu mutlaka bir düşüş eğilimine işaret etmeyebilir. Bunun yerine, piyasanın yukarı yönlü bir hareket denemeden önce konsolide olmak için daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu gösterebilir.

Güçlü destek bölgesi

2.277,34 dolar ile 2.293,69 dolar arasındaki üçlü dip formasyonu sağlam bir destek bölgesi oluşturarak önemli düşüşlerde potansiyel alım fırsatları sunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x