Asgari Ücrette Yeni Tartışma! Hedef Enflasyona Göre Maaş Hesabına Ekonomistlerden Tepki Yağdı

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç’in Bloomberg HT ekranlarında asgari ücret artışının hedeflenen enflasyona göre yapılması gerektiğine ilişkin sözleri kamuoyunda yeni bir tartışma yarattı. Ekonomistler Avdagiç’in sözlerine ilişkin paylaşımlarda bulundu.

Asgari ücretle ilgili kamuoyunda ilk değerlendirmeler yapılmaya başlarken, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç’in sözleri yeni bir tartışmanın kapısını araladı.

Bloomberg HT yayınına katılan Avdagiç, asgari ücrette artışın gerçekleşen değil, hedeflenen enflasyona göre yapılması gerektiğini söylerken ekonomistler bu konuda paylaşımlarda bulundu.

Eski Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başekonomisti ve Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Kara, X hesabından yaptığı değerlendirmede emeğin milli gelirdeki payına vurgu yaparak “Emeğin milli gelir içindeki payı bu haldeyken ücretleri hedef enflasyona göre belirlemek adil değildir” ifadelerini kullandı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre 2023’ün ikinci çeyreğinde gayrisafi katma değer içinde işgücü ödemelerinin payı yüzde 34,3’e gerilemişti.

Ekim ayında TÜİK verilerine göre yıllık enflasyon yüzde 61,53 artarken akademisyenlerin ve ekonomistlerin bağımsız biçimde oluşturduğu ENAG’ın verilerine göre ise on 12 aylık artışı yüzde 126,18’e ulaştı.

AĞIZ BİRLİĞİ YAPILDI

Ancak iktidarın ve iş dünyasının ağız birliği yaparak asgari ücrette hedef enflasyona göre artış yapılmasını dile getirmesi tepkilere yol açıyor.

Benzer yorum Ekonomist Haluk Bürümcekçi’den de geldi. Bürümcekçi, “İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, yıl sonunda belirlenecek olan asgari ücretin OVP’de hedeflenen enflasyon oranında artırılması gerekiyor demiş. Kendi firmasında ürünlerin fiyatlarını da OVP’ye paralel mi artıracak?” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x